06/06/2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Σχετικά με την τελική εξέταση: (α) Θα γίνει στις αίθουσες των υπολογιστών με αυστηρή τήρηση των υγειονομικών κανόνων για τους οποίους έχετε ενημερωθεί και οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι για την ασφάλεια όλων μας, και οφείλουμε όλες και όλοι να τους τηρήσουμε ευλαβικά. (β) Η διάρκεια της εξέτασης θα είναι 90 λεπτά και ανάμεσα στα τμήματα θα υπάρχει ένα κενό 60 λεπτών για απολύμανση της αίθουσας και του εξοπλισμού. (γ) Κατά τη διάρκεια της εξέτασης απαγορεύεται οποιαδήποτε συνεργασία μεταξύ σας. (δ) Στην εξέταση εκτός από τα προφανή (στυλό, ταυτότητα, κ.ο.κ.) μπορείτε να έχετε και μία σελίδα Α4 (όχι φύλλο μπρός-πίσω) με τυπολόγιο της αρεσκείας σας. Πρόχειρο, που ενδεχομένως θα χρειαστείτε για υπολογισμούς, θα σας δώσουμε εμείς. (ε) Επίσης, θα αναρτήσω στην ιστοσελίδα του μαθήματος το αρχείο THE_FOUR_TABLES.pdf, το οποίο περιλαμβάνει τους 4 πίνακες με βασικές ιδιότητες σωματιδίων, που μπορείτε να έχετε μαζί σας. (στ) ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ και ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ στις εξετάσεις σας.

22/03/2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Τις επόμενες βδομάδες θα σας ανεβάζω παράλληλα με τις ασκήσεις σε Στοιχειώδη Σωμάτια και ασκήσεις σε Πυρηνική Φυσική. Θα τις σημειώνω ως NP (Nuclear Physics) και PP (Particle Physics) αντίστοιχα. Με ανακοίνωση θα σας ενημερώνω κάθε βδομάδα ποιές από τις σειρές που βλέπετε στην ιστοσελίδα του μαθήματος αντιστοιχούν στην ύλη της επόμενης βδομάδας. Για την ερχόμενη βδομάδα μπορείτε να ασχοληθείτε με την σειρά ασκήσεων NP1 της Πυρηνικής Φυσικής και με την PP1 της Σωματιδιακής Φυσικής.

17/03/2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Χρησιμοποιείτε για τις απορίες σας το φόρουμ στο Μάθησις. Το παρακολουθώ και απαντώ.

11/03/2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ Φ202 Όσο διαρκεί η αναστολή της εκπαιδευτικής διαδικασίας στο Πανεπιστήμιο, η διδασκαλία του Φ4 θα γίνεται ως εξής: (1) Το “Μάθησις” “Σχετικότητα και Κοσμολογία” θα συνεχιστεί κανονικά. Τα βίντεο, τα τεστάκια κατανόησης και τα εβδομαδιαία τεστ θα συνεχίσουν όπως μέχρι τώρα. Επίσης, όπως έκανα μέχρι τώρα, θα ανεβάζω κάθε βδομάδα στην ιστοσελίδα επιπλέον ασκήσεις για εξάσκηση. (2) Σταματάμε το μάθημα της Παρασκευής 9-12 π.μ. Απορίες θα συζητάμε μέσω του φόρουμ. Όποτε χρειάζεσθε επιπλέον βοήθεια θα κανονίζουμε μέσω email ραντεβού για επικοινωνία τηλεφωνική ή μέσω σκάϊπ. (3) Η Α’ πρόοδος, που είχε προγραμματιστεί για τη Δευτέρα 23/3/2020, ακυρώνεται. (4) Το δεύτερο μέρος του “Μάθησις”, δηλαδή το “Στοιχειώδη Σωμάτια και Δυνάμεις” θα ξεκινήσει κανονικά. Τα βίντεο, τα τεστάκια κατανόησης και τα εβδομαδιαία τεστ θα ξεκινήσουν και θα γίνονται κανονικά. (5) Σχετικά με την Β’ πρόοδο και την τελική εξέταση θα ενημερωθείτε αργότερα, αφού δούμε πώς θα εξελιχθεί η όλη κατάσταση με την επιδημία. (6) Ο βαθμός στο μάθημα θα βασιστεί κατά 10% στο Μάθησις και κατά 90% στην τελική εξέταση. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ! Να ακολουθούμε με συνέπεια τις οδηγίες των ειδικών. Το οφείλουμε τόσο στους εαυτούς μας όσο και στους γύρω μας.

08/03/2020

ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΠΡΟΟΔΩΝ:

Α' Πρόοδος (Σχετικότητα και Κοσμολογία): Δευτέρα 23/03/2020

Β' Πρόοδος (Πυρηνική και Στοιχειώδη Σωμάτια): Δευτέρα 18/05/2020

14/02/2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Κάθε βδομάδα θα ανεβάζω σε αυτή την ιστοσελίδα ασκήσεις πάνω στην ύλη της εβδομάδας με τις απαντήσεις. Σας συνιστώ να προσπαθείτε να τις λύνετε και να έρχεστε προετοιμασμένες/οι και με απορίες στο μάθημα της Παρασκευής.